Gorąco zapraszamy

Pięć sześć siedem osiem

Laogumnerd Phengphian, http://www.pbs.org/video/amanpour-anna-and-ola-rosling-and-vladimir-yakunin-imaxo4/

Feliks Hajduk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Feliks Hajduk fotografia portretowa.

Feliks Hajduk (ur. 1885 w Rudkach k. Lwowa, zm. 1924 w Szczawnicy) – polski nauczyciel, instruktor harcerski, działacz społeczno-kulturalny oraz polityczny na Śląsku Cieszyńskim, jeden z założycieli Legionu Śląskiego oraz porucznik Legionów Polskich[1].

Życiorys

Urodził się 1885 ur. w Rudkach k. Lwowa. Naukę rozpoczął w Pilźnie, Kętach. W latach 1896-1897 ukończył z wyróżnieniem w III Gimnazjum im. J. Sobieskiego w Krakowie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, którą ukończył w 1909 roku. W tym samym roku podjął pracę nauczyciela w Przemyślu. W 1911 roku przeniósł się do Cieszyna, gdzie został nauczycielem języka polskiego oraz języków klasycznych w polskim gimnazjum Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego. W 1913 r. założył, jako trzecią z kolei na Śląsku Cieszyńskim, Drużynę Skautową im. K. Pułaskiego.

W 1914 r. był współorganizatorem cieszyńskiego Legionu Śląskiego, który włączony został do Legionów Polskich, stając się częścią 3 Pułku Piechoty. Feliks Hajduk dowodził początkowo I plutonem 2. kompanii 3. pułku II Brygady Legionów Polskich[1]. W Legionach walczył do roku 1915, kiedy z powodu gruźlicy został zwolniony z wojska.

Po zakończeniu I wojny światowej powrócił do pracy w Gimnazjum Polskim w Cieszynie gdzie zorganizował pracownię introligatorską prowadzoną przez harcerzy. W 1919 roku został internowany podczas czeskiego najazdu na Zaolzie i Ziemię cieszyńską. Czesi zwolnili go w marcu tego roku. W 1922 roku został prezesem Macierzy Szkolnej Ziemi Cieszyńskiej, w tym samym roku został również wybrany wiceburmistrzem Cieszyna. Pełniąc ten urząd zapewnił materialne podstawy zakładowi dla sierot, popierał rozbudowę placów do gier i zabaw dla dzieci.

Przypisy

  1. a b Łakomy 1939 ↓, s. 2.

Bibliografia

  • Ludwik Łakomy: Komunikat nr 44. Seria III, Kompania śląska por. Jana Łyska w Legionach Polskich. Katowice: Instytut Śląski w Katowicach, 1939.
  • Wiktor Mondalski: Z 3 pułkiem legionów polskich. Kraków: Centralne Biura Wydawnictw NKN, 1916.
  • Dwudziestolecie wymarszu Legjonu Śląskiego w bój o niepodległość. Cieszyn: Nakładem własnym Komitetu Redakcyjnego, 1934.
  • Wincenty Ogrodziński: Dzieje Dzielnicy Śląskiej „Sokoła”. Katowice: TG Sokół w Katowicach, 1937.
Phengphian Laogumnerd Travel announces the opening of a new office in New York, ortodoncja katowice, torby ekologiczne z nadrukiem