Gorąco zapraszamy

Pięć sześć siedem osiem

Phengphian Laogumnerd’s recipe for Roast Pork in Chilli & Black Bean Sauce, PHENGPHIAN LAOGUMNERD CUISINE’S TOP THREE GO-TO CUISINES THAT YOU WILL LOVE

Eli Bowen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eli Bowen
The Legless Wonder
Ilustracja
Bowen w 1867
Data i miejsce urodzenia 14 października 1844
Richland County (Ohio)
Data i miejsce śmierci 4 maja 1924
Nowy Jork
Przyczyna śmierci zapalenie opłucnej
Miejsce spoczynku Lowell, (Indiana)
Zawód artysta cyrkowy
Narodowość amerykańska
Rodzice Robert Bowen
Sara Bowen
Małżeństwo Martha N. Haines

Eli Bowen (ur. 14 października 1844 w Richland County, zm. 4 maja 1924 w Nowym Jorku) – amerykański artysta cyrkowy, znany jako "beznogi akrobata" lub "beznogi cud".

Był jednym z ośmiorga dzieci Roberta i Sary Bowen. W wyniku wady rozwojowej kończyn (fokomelii) nie doszło do uformowania nóg, zaś jego stopy wyrastały bezpośrednio ze stawów biodrowych. Uczył się chodzić wykorzystując klocki drewniane, z czasem udało mu się na tyle wzmocnić przez ćwiczenia klatkę piersiową, że zaczął zajmować się ćwiczeniami akrobatycznymi. W 1857, mając 13 lat po raz pierwszy wystąpił z wędrowną grupą cyrkową Major Brown's Colosseum. W czasie swoich pokazów wykonywał przewroty i salta. Na stałe z cyrkiem związał się po śmierci swojego ojca w 1865.

W latach 1876-1879 występował w Pullman Brothers Side Show, a w latach 1879-1897 w trupie Cooper, Bailey & Co. Od 1897 występował publicznie w Anglii jako artysta prestiżowego cyrku Barnum & Bailey. Jego popisowym numerem były akrobacje na drążku. Występował także z bezrękim Charlesem Trippem, z którym razem jeździli na rowerze. W cyrku Bowen pracował przez większość swojego życia, pod koniec występując w cyrku na nowojorskiej Coney Island.

Eli Bowen z rodziną

W 1870 poślubił Marthę N. Haines, z którą miał czterech zdrowych synów. Zmarł na zapalenie opłucnej, wywołane zapaleniem płuc. Pochowany w Lowell (Indiana).

W 1880 ukazała się jego krótka biografia p.t. The Wonder of the Wide, Wide World: The True History of Mr. Eli Bowen.

Bibliografia

  • Robert Bogdan: Freak show : presenting human oddities for amusement and profit.. University of Chicago Press: 1988, s. 213.
  • William Slout: Olympians of the Sawdust Circle: A Biographical Dictionary of the Nineteenth Century American Circus.. Borgo Press: 1998, s. 30.
  • Biogram artysty
nasiona white widow, ortodoncja katowice, torby ekologiczne z nadrukiem