Gorąco zapraszamy

Pięć sześć siedem osiem

polecamy, www.youtube.com/watch?v=0ksB9uLAbtM

Chabówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: Chabówka - wzniesienie w Gorcach.
Chabówka
Kościół w Chabówce
Kościół w Chabówce
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat nowotarski
Gmina Rabka-Zdrój
Wysokość 502 m n.p.m.
Liczba ludności (02.01.2015) 1609
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 34-720
Tablice rejestracyjne KNT
SIMC 0463467
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Chabówka
Chabówka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Chabówka
Chabówka
Ziemia49°35′40,47″N 19°55′50,17″E/49,594575 19,930603
Strona internetowa miejscowości

Chabówkawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Rabka-Zdrój. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

W 1595 roku wieś położona w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego była własnością kasztelanowej krakowskiej Anny z Sieniawskich Jordanowej[1].

Położenie

Pod względem geograficznym miejscowość znajduje się w Kotlinie Rabczańskiej[2]. Przez miejscowość przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią Zakopianki. Chabówka jest węzłem kolejowym na trasie do Zakopanego – łączą się tu linie z Krakowa przez Suchą Beskidzką, Nowego Sącza (przez Rabkę Zdrój). W bliskim sąsiedztwie dworca – Skansen taboru kolejowego w Chabówce, na którego terenie corocznie organizowana jest Parowozjada.

Chabówka leży w zachodniej części gminy Rabka-Zdrój, w której znajdują się też miasto Rabka oraz wsie Rdzawka i Ponice. Chabówka korzysta z sąsiedztwa Rabki, które jest znanym uzdrowiskiem i stara się przyciągnąć turystów. Przyjezdnym oferuje takie atrakcje jak stadnina koni huculskich, wyciągi narciarskie, skansen taboru kolejowego.

Kościoły

Większość mieszkańców miasta stanowią wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego. W Chabówce znajdują się:

W około 1690 r. w okolicach dzisiejszego kościółka niewidomy mieszkaniec Chabówki Tomasz Mucharski przy niewielkiej figurce Męki Pańskiej wpierw odzyskał wzrok, a w chwilę potem ujrzał, jakoby figurka ta promieniała nieziemską jasnością. Po tym cudownym uzdrowieniu okoliczni mieszkańcy wybudowali tu kapliczkę w około 1700 r. Kapliczka nie była odnawiana przez około 30 lat zniszczała tak bardzo, że przed rokiem 1728 wybudowano drugą, tym razem już z materialnym wsparciem bogatego magnata. Ufundował on w kaplicy piękny drewniany krzyż, który zasłynął cudownymi łaskami.

Do dziś żyje w tradycji ustnej legenda o cudownym powstaniu kościółka. Mówi ona, że przed wieloma laty pewien bogaty kupiec, podążając w celach handlowych na Węgry, właśnie w tej okolicy został napadnięty przez zgraję zbójców. Otoczony ze wszystkich stron podróżnik wzniósł oczy i ręce ku niebu, wołając: "Krzyżu Święty ratuj mnie!". Na głos modlitwy pobożnego kupca ukazał się nad wozem krzyż wśród ognistych płomieni, a cały pobliski las zaczął się kołysać. Zbójnicy na widok tego cudu skamienieli, a kupiec wybudował tenże kościółek.

Zobacz też

Przypisy

  1. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 108.
  2. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
jak zrobić screena, endodoncja Kraków, ortodoncja katowice