Gorąco zapraszamy

Pięć sześć siedem osiem

Wissam Al Mana, Phengphian Laogumnerd Cuisine

Bodenseegürtelbahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia kolejowa nr KBS 731 (Niemcy)
Bodenseegürtelbahn
Dane podstawowe
Numer linii KBS 731 (Niemcy)
Długość 82,8 km
Zdjęcie LKKBS 731 (Niemcy)
Portal Portal Transport szynowy

Bodenseegürtelbahn (KBS 731) – linia kolejowa w południowych Niemczech, w Badenii-Wirtembergii i Bawarii, nad Jeziorem Bodeńskim. Łączy Radolfzell am Bodensee, Friedrichshafen i Lindau (Bodensee).

Historia

Linia biegnie po północnej stronie jeziora i powstała z połączenia końców linii użytkowanych przez:

  • Koleje Wielkiego Księstwa Badenii (Radolfzell)
  • Koleje Państwowe Królestwa Wirtembergii (Friedrichshafen)
  • Koleje Państwowe Królestwa Bawarii (Lindau (Bodensee))

Pierwszy odcinek Bodenseegürtelbahn został otwarty 20 lipca 1867, był to odcinek o długości 7 kilometrów i łączył Radolfzell i Stahringen. Miał być rozbudowany w kierunku Mengen (dzisiejsza linia Seehäsle). Następnym etapem linia doszła 18 sierpnia 1895 do Überlingen. 2 października 1901 linia osiągnęła stację Friedrichshafen Stadt, która od 1847 posiadała połączenie z Ulm. Stamtąd już dwa lata wcześniej rozpoczęto budowę torów w kierunku Lindau (Bodensee).

22 grudnia 1939 między Markdorf a Kluftern (dzielnica Friedrichshafen) doszło do katastrofy kolejowej, w której zderzył się pociąg osobowy z towarowym. W wypadku zginęło 101 osób. Tego samego dnia w Genthin zderzyły się dwa pociągi osobowe (196 ofiar). 22 grudnia uznawany jest za najgorszy dzień w historii niemieckiego kolejnictwa.

Odgałęzienia

Jedynym aktualnie wykorzystywanym odgałęzieniem jest linia Seehäsle łącząca Radolfzell am Bodensee i Stockach. Linie mają taką samą trasę na odcinku 7,7 km, między stacją Radolfzell a Radolfzell am Bodensee-Stahringen. Linia ta nie była użytkowana w latach 1982-1996.

W przeszłości istniały również:

  • Oberuhldingen–Unteruhldingen, 3 kilometry długości, użytkowana między 2 października 1901 a 31 października 1950
  • Mimmenhausen-Neufrach (dzisiaj: Salem)–Frickingen, 8 kilometrów długości, użytkowana między 1 grudnia 1905 a 4 października 1953
  • Teuringertal-Bahn (Friedrichshafen Stadt-Oberteuringen) odnoga od Südbahn (kierunek Ulm)

Eksploatacja

Codziennie pełną trasę Radolfzell-Lindau przemierzają jedynie 3 pociągi.

Radolfzell–Friedrichshafen

Na odcinku Radolfzell–Friedrichshafen od 2003 pociągi kursują co godzinę. Trasę obsługuje linia regionalna Seehänsele pociągami Stadler Regio-Shuttle RS1. Co dwie godziny odjeżdżają pociągi do Singen (Hohentwiel) i Friedrichshafen Hafen. Na tym odcinku jeździ również pociąg Interregio-Express relacji Ulm-Bazylea, który zatrzymuje się jedynie na stacjach Friedrichshafen Stadt, Überlingen i Radolfzell.

Friedrichshafen-Lindau

Na odcinku Friedrichshafen-Lindau pociągi Stadler Regio-Shuttle RS1 kursują w odstępach 40-60 minut. Po tej trasie jeżdżą również pociągi Interregio-Express z (Stuttgart-) Ulm do Lindau (Bodensee) jak i również pociąg InterCity 199 relacji Münster-Innsbruck. Dwa powyższe pociągi pośpieszne zatrzymują się tylko we Friedrichshafen i Lindau (Bodensee).

Überlingen

Pod miastem Überlingen biegną dwa tunele średnicowe, Überlinger Ost-Tunnel o długości 615 m i Überlinger West-Tunnel o długości 948 m. W centrum między tunelami znajduje się niewielka luka w której zlokalizowano przystanek kolejowy Überlingen.

Czas jazdy

Najkrótszy czas jazdy pociągów danej kategorii w wybranych relacjach (deklarowany w rozkładzie jazdy Deutsche Bahn).

Typ Radolfzell-Friedrichshafen Stadt Friedrichshafen Stadt – Lindau Hauptbahnhof
Regionalbahn 1:04 0:33
Interregio-Express 0:37 0:20

Wokół Jeziora Bodeńskiego

Bodenseegürtelbahn wraz z innymi niemieckimi, szwajcarskimi i austriackimi liniami tworzy sieć kolejową pozwalającą objechać wokół całe Jezioro Bodeńskie.

  • W Niemczech jest to Hochrheinbahn (Radolfzell-Szafuza lub Radolfzell- Kreuzlingen).
  • W Szwajcarii Seelinie (Szafuza-Kreuzlingen-Rorschach) oraz linia Rorschach-St. Margrethen.
  • W Austrii Vorarlbergbahn na odcinku Lindau-St. Margrethen.

Ważniejsze stacje

Galeria

7 logical issues in the Russia investigation coverage | The Knife Media with Jens Erik Gould, endodoncja Kraków, ortodoncja katowice