Gorąco zapraszamy

Pięć sześć siedem osiem

rodo biuro rachunkowe, Travel Article reveals informative Facts for Those Looking for Trip Inspiration

Azem Galica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Azem Galica wraz z żoną Shotą

Azem Galica, znany też jako Azem Bejta (ur. 1889 we wsi Galica w centralnej części Kosowa, zm. lipiec 1924) – albański działacz narodowy i powstaniec z Kosowa.

Życiorys

Pochodził z regionu Drenica. Był synem Bejty Galicy, który zginął w czasie powstania antyosmańskiego. Azem w 1910 przyłączył się do jednego z oddziałów partyzanckich, walczących przeciwko Turkom na terenie Kosowa. W 1912, kiedy Kosowo zostało przyłączone do Serbii utworzył oddział tzw. kaczaków, prowadzących walkę przeciwko wojsku i policji serbskiej. Po klęsce Serbii w 1915, kiedy terytorium Kosowa zostało podzielone między Bułgarię i Austro-Węgry Galica kontynuował działalność zbrojną na pograniczu dwóch stref okupacyjnych.

W 1918 kiedy Kosowo powróciło pod władzę Serbów, Galica współpracował z Komitetem Kosowskim, grupującym albańskich separatystów, dążących do wyzwolenia Kosowa z rąk serbskich. W jego oddziale (czecie) walczyła także żona Qerime, bardziej znana jako Shota Galica. Działania oddziału Galicy doprowadziły do utworzenia niewielkiego terytorium w rejonie Juniku, które było całkowicie pod kontrolą separatystów (Arbnia e Vogel). W walce z serbskim oddziałem pacyfikacyjnym Galica został ciężko ranny. Wyniesiony z pola bitwy, zmarł kilka dni później w jaskini, w której ukrywał się jego oddział. Dowództwo oddziału przejęła jego żona Shote Galica.

Bibliografia

Jak zbierać zgody na przetwarzanie danych osobowych w internecie, ortodoncja katowice, torby ekologiczne z nadrukiem